Żeby sprzedać albo kupić pojazd w dobrej cenie warto najpierw sprawdzić po ile dany model i rocznik jest sprzedawany na rynku.

Wbrew pozorom wcale nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy, ponieważ można samodzielnie wycenić sobie pojazd korzystając z internetowych kalkulatorów lub skorzystać z usług rzeczoznawcy.

Samochody osobowe, czy dostawcze, wyceniane są głównie na podstawie parametrów takich jak:
- data pierwszej rejestracji,
- przebieg,
- rodzaj pojazdu,
- marka,
- model,
- liczba drzwi,
- rodzaj paliwa,
- wyposażenie seryjne,
- wyposażenie dodatkowe,
- uszkodzenia,
- powypadkowy, bez wypadkowy,
- alarm i dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą.

Jednak trzeba uważać, ponieważ wycena pojazdów przez internet nie zawsze jest darmowa. Czasami może się zdarzyć, że wpiszemy wszystkie dane a potem okaże się, że trzeba wysłać sms na podany numer za jedyne 20 złotych. Ponadto wyceny te są uśrednione. Można też wejść na stronę z ogłoszeniami o sprzedaży samochodów, aby tam sprawdzić w jakich cenach sprzedawane są konkretne modele. Tylko profesjonalne rzeczoznawstwo samochodowe jest w stanie ustalić ile tak naprawdę warto jest dany pojazd, ponieważ rzeczoznawca ogląda go na żywo i potrafi znaleźć wszystkie (nawet mechaniczne) wady.

Wyceny maszyn są bardziej skomplikowane, ponieważ w głównej mierze zależą od marki, modelu, rok i miejsce produkcji maszyny, kraju pochodzenia, a także cyklu zużycia. Niestety przez internet ustalimy tylko przybliżoną jej wartość. Tutaj za każdym razem potrzebny będzie rzeczoznawca, który po sprawdzeniu danych i ocenie wizualnej wyda opinię ile dana maszyna powinna kosztować przyszłego nabywcę oraz czy nadaje się ona do użytku przez kolejnych kilka lat.

Fotografie:

auto

moto

motoryzacja